
A vállalkozó és a vállalatok tevékenységét igen sokféle adó terheli. Az adó vagy a forgalomhoz (általános forgalmi adó – ÁFA -, fogyasztási adó, iparűzési helyi adók), vagy az elért jövedelemhez (személyi jövedelemadó, társasági adó), esetenként a vagyonhoz kapcsolódik.
Az adó nagyon régi fogalom: az állam kialakulásához szorosan kapcsolódik. Az állami feladatok ellátásához – a törvényhozáshoz, az államigazgatáshoz, a honvédelemhez, az oktatáshoz stb. – pénzre, illetve erőforrásokra van szükség. Az állam költségvetési bevételeinek számos formája van. Ide tartoznak a vámok, az illetékek és egyéb díjak, de a bevételek között az adók szerepe a legjelentősebb.
Az adó olyan fizetési kötelezettség, amely az állami bevételek egyik fontos formája, a közkiadások fedezésére szolgál.
Jellemzői:
- a közhatalom egyoldalú akaratával keletkezik, - közvetlen ellenszolgáltatással nem jár, - nem teljesítés esetén kikényszeríthető.
Az adóztatás első célja tehát a közkiadások fedezése, de emellett más – hol előtérbe kerülő, hol háttérbe szoruló – célok szolgálatába is állítható. A fejlett piacgazdaságokban az adó fontos szabályozó, befolyásoló szerepet is játszik: az adóval sújtott tevékenységekre visszafogó, az adómentességet vagy kedvezményt élvező tevékenységekre pedig élénkítő hatást gyakorol.
Az adózás rejtelmeiben való tájékozódás bonyolult feladat. Adózási ügyekben érdemes „adótanácsadó” segítséget igénybe venni.
|